Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Bunlardan biri olan Kadir Gecesi’nin saklı olduğu Ramazan’ın son on günündeyiz. 1000 aydan daha hayırlı olan bu mübarek gecenin gölgesi üzerimizdedir.

Rahmet ve Bereket ile mübarek Ramazan ayının sonuna yaklaşırken, Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, Peygamber Efendimiz (SAV)’in nazil olmaya başladığı gece olan Kadir Gecesini tüm rahmetiyle karşılıyoruz. ilk vahiy ve nübüvvet verildiğinde, yapılan dualar diğer gün ve gecelerden daha makbul ve hayırlıdır. Ramazan ayının en mübarek gecesi olan Kadir Gecemizi ve Ramazan Bayramı’nı bizler için dünya çapında koronavirüsten kurtuluş vesilesi ve tüm İslam aleminin saadeti kılmasını Allah-u Teala’dan niyaz ediyoruz.

“Şüphesiz bu Kur’an’ı Kadir Gecesi’nde indiren Biziz. Ve Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sana ne gösterecek? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve ruh-i mukaddes, Rablerinin izniyle her iş için inerler. Şafak sökene kadar her şey barıştır.” (Kadir Suresi, 1-5)

Allah’ın (svt) tüm insanlığa bir hediyesidir. İlahi bir yarış gibi. Bu yarışın kazananı “özelliği” olanlar! Kalplerinde “Rab için yapılan” zerre kadar iyilik olanlar!

Yoksa yağmur damlaları gibi yeryüzüne inen melekler evinizi (kalbinizi) “geçer”! Rahmet çekmek için melekleri çağırmak lâzımdır! Haydi, kendini Rabbine arz et, aday ol!

Beni de seç Tanrım!
Bak ben de buradayım!
Bak, ben de senden yanayım!

Neden “Kadir Gecesi” denir?

Madem çok kıymetli… “Ne kadar tasavvur edersen et kıymetini bilemezsin” anlamına gelen Kadir kelimesi surede 3 defa geçmektedir… Kadr denilmesinin ikinci bir sebebi de bu sureden gelmesidir. Kader (kader). Bu gecede bütün kulların yıllık rızıkları, saadetleri ve hidayetleri kararlaştırılır.

Öyle bir gece ki, kader bu gece yazılır! Kaderinizin nasıl yazılmasını isterdiniz?

Rızkının bol olmasını istiyorsun, bütün güzelliklerin/hayırların senin olmasını istiyorsun da, geceni gafletle mi geçiriyorsun? Uyuyarak mı, sosyal medyaya sarılarak mı, oyun oynayarak mı, alışveriş merkezlerinde dolaşarak mı?

İş! Çaba göster! Belki seneye son 10 güne yetişemeyeceksiniz, belki bu son şans!

Her şeyi bir kenara bırakın!

De ki: Bu gece cenneti hak edeceğim!
Bu gece cehennemden kurtulanlardan olacağım!
Bu geceden sonra başka biri olacağım!

Bu gece Rabbimizin insanlara hediyesidir!

Kadir Gecesine yetişirsen bak ne olacak:
1- Bin aydan hayırlı olmak: Hazineler kazanacaksın, bin cana bedel bir ömür yapacaksın!
2- Geçmişin tamamen silinecek: Sanki yeni doğmuşsun!
3- Dualarınız kabul olur: Dualarınıza melekler âmin der! Bu gece çok dua etmeliyiz… Büyüklerimiz hep öyle yapmıştır.
4- Ateşten kurtuluş.

“Allah’ım, şüphesiz Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” (Sahih et-Tirmizi, no. 3513)

Biliyoruz ki Sen affedicisin, affetmeyi seversin. Cehennemden kurtuluşu müjdeleyen sevgili Resulümüz (sav) hürmetine bu gece hürmetine ümmet olarak bizleri bağışla. Bizi Helal ve Tayyib yaşam sistemimize kavuştur…